Опубліковано: 18.09.2017 - 14:30.

Основні питання щодо сплати земельного податку, які надходили до працівників, що займаються справами використання землі в селах Білогородка та Шевченкове. На питання відповідала спеціаліст с земельних питань – Ковальчук Олена Олександрівна.

Основним законодавчим актом, що регулює земельні відносини в Україні є Земельний кодекс України, а плата за землю здійснюється відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу – використання землі в Украні є платним.
 

Хто є платником податку на землю? 

Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу платниками податку є:
власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
землекористувачі.

Власники земельних ділянок — юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (пп. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Землекористувачі — юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надано у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

 

Що входить до об’єктів оподаткування земельним податком?

Об’єктами оподаткування земельним податком є (п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу):

  • земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні;
  • земельні частки (паї), що знаходяться у власності;
  • земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 Податкового кодексу).

 

На підставі чого розраховується податок на землю?

Базою для розрахунку податку на землю є:

  • нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації;
  • площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

 

Як нараховуються суми земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які належать фізичним особам?

Облік фізичних осіб — платників податку і нарахування відповідних сум податку проводяться щороку до 1 травня (п. 287.2 ст. 287 Податкового кодексу).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу).

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами ДПС, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному ст. 58 Податкового кодексу (п. 286.5 ст. 286 Кодексу).

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 Податкового кодексу).

 

Ставки земельного податку

Плата за землю, яка справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, належить до місцевих податків, встановлення яких здійснюється органами місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Органам місцевого самоврядування надано повноваження щодо встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Хто має пільги щодо сплати земельного податку?

Законодавством для фізичних осіб передбачено низку пільг щодо сплати земельного податку, зокрема, від сплати земельного податку звільняються:

  1. інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  2. пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  3. фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Для цих осіб надаються пільги на одну земельну ділянку кожного виду в межах норм, установлених Земельним кодексом:

  • для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):
  • у селах – не більш як 0,25 гектара,
  • в селищах – не більш як 0,15 гектара,
  • в містах – 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
  • для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Фізична особа, яка має підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинна надати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки документи, що посвідчують її право на пільгу (посвідчення інваліда першої або другої групи, пенсійне посвідчення (за віком), посвідчення батьків багатодітної сім’ї (які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років), посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (1-3 категорія), посвідчення «Учасник бойових дій», посвідчення «Інвалід війни», посвідчення «Учасник війни» тощо).

 

Терміни сплати земельного податку

 Сума нарахованого податкового зобов’язання підлягає сплаті протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, відповідно до пункту 287.5 статті 287 та підпункту 288.7 статті  288  розділу XIII Податкового кодексу України.

У разі несплати податку в установлений строк, виникає право податкової застави на активи платника податків і таке податкове зобов’язання буде визнано податковим боргом. Контролюючим органом буде вжито заходів з погашення податкового боргу у порядку, встановленому законодавством. 

У разі несплати в установлений строк податкового зобов’язання, від першого робочого дня, наступного за останнім днем строку сплати такого податкового зобов’язання, розпочинається нарахування пені. 

У разі незгоди із сумою податкового зобов’язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні,  податкове повідомлення-рішення може бути оскаржено з дотриманням вимог статті 56 Податкового кодексу України в адміністративному або у судовому порядку.

 

Be the first to comment on "Основні питання щодо сплати земельного податку, які надходили до працівників, що займаються справами використання землі в селах Білогородка та Шевченкове. На питання відповідала спеціаліст с земельних питань – Ковальчук Олена Олександрівна."

Leave a comment